
Wielu rodziców uważa, że dziecko, które narzeka i wybrzydza przy stole bądź zdarza się, iż w ogóle nie chce zjeść posiłku, będzie się dużo gorzej rozwijało od swoich rówieśników. Często zamiast obserwacji naszej pociechy – sprawdzenia wagi, regularnego mierzenia, monitorowania snu – niepotrzebnie zaczynamy się martwić. Pamiętajmy, że jeśli dziecko spokojnie śpi, bawi się z rówieśnikami oraz towarzyszy mu dobry humor – bądźmy spokojni, ponieważ wszystko jest w porządku.
W związku z tym, jaka dieta jest zdrowa dla dziecka? Odpowiedź brzmi: urozmaicona!
Dokładnie tak! Dieta dziecka powinna być urozmaicona, bogata w wiele składników odżywczych, a przede wszystkim dopasowana do dziennego zapotrzebowania kalorycznego naszej pociechy. Zapotrzebowanie kaloryczne dziecka uzależnione jest oczywiście od wieku, wagi, wzrostu stopnia rozwoju, czy też aktywności. Pamiętajmy, że w mądrze skomponowany jadłospis zawiera wszystkie makroelementy. Odpowiednia ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczów potrzebna jest dziecku do prawidłowego funkcjonowania, rozwoju oraz energii do codziennych czynności.
Brak apetytu u dziecka. Nie zmuszaj do jedzenia!
Największym błędem rodziców jest często dostosowywanie porcji posiłków dziecka do swoich własnych. A przecież zapotrzebowanie kaloryczne czterolatka chodzącego do przedszkola różni się od zapotrzebowania trzydziestolatka pracującego na budowie. Śniadanie, obiad i kolacja nie mogą kojarzyć się dziecku z jakimkolwiek przymusem, nakazem, bądź karą. Dlatego też, jeśli Twoje dziecko nie ma ochoty dokończyć posiłku – nic mu się nie stanie. Najwyżej zje później bądź (w najgorszym wypadku) poczeka na następny posiłek, który już z pewnością zje z apetytem.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia?
- Dbaj o atmosferę posiłków, nie krzycz na dziecko, nie zmuszaj i nie stresuj. Staraj się rozluźnić atmosferę. Wówczas i ty miło spędzisz czas przy rodzinnym stole, i dziecko zje większą porcję.
- Kreatywne podejście do żywienia przynosi doskonałe efekty. Twoje dziecko nie lubi papryki? Podaj ją na różne sposoby – pokrój ją w słupki, plastry, kostkę, przygotuj pastę z papryki lub dodaj do ulubionej zupy.
- Rozmawiaj z dzieckiem o jedzeniu. Gotujcie razem, chodźcie na wspólne zakupy. Zachęć dziecko do poszerzania kulinarnych horyzontów.
- Pozwalaj dziecku na zabawę jedzeniem. Często jest to forma poznawania produktu poprzez dotykanie, próbowanie…i brudzenie się 😉
- Kontroluj aktywność fizyczną przed posiłkiem. Im Twoje dziecko więcej się rusza, tym większe prawdopodobieństwo, że najbliższy posiłek zje ze sporym apetytem.