KREW PRAWDĘ CI POWIE

Natura wyposażyła nasz organizm we wszystko co potrzebne do utrzymania zdrowia. Nasz organizm komunikuje się z nami na kilka sposobów, czasami dość ostro i nieprzyjemnie np. bólem głowy, czy kręgosłupa. Innym razem jest to nieopisana radość i zadowolenie po zjedzeniu pudełka ulubionych lodów. Istotnym elementem tej komunikacji jest to, co można wyczytać z kondycji naszej krwi. W tym momencie bardzo ważne jest, by potrafić odczytać język naszej krwi i wiedzieć, kiedy należy zacząć się martwić.

Badania krwi, a zdrowie naszych dzieci

Pierwsza opisana w kronikach historycznych transfuzja krwi została wykonana w 1655 roku i był to 100% totolotek, gdyż nie miano pojęcia o różnorodności grup krwi i konsekwencji ich mieszania. Już wtedy wiedziano jednak, że krew to najcenniejszy na świecie płyn, który może zabrać lub darować nam życie. O jej znaczeniu w naszej codzienności chętnie rozpisywali się pisarze i poeci. Bywała symbolem walki, odwagi i poświęcenia, ale także i przedmiotem drwin i żartów. Jej pojawienie się mogło być dramatem lub komedią, ale zawsze w była traktowana z należytym szacunkiem. Z literatury do naszego języka przeniosło się wiele ciekawych określeń, które z perspektywy analityka w laboratorium zawsze wyglądają zgoła inaczej. Weźmy na przykład takie powiedzenie „gorąca krew” – w literaturze oznacza kogoś energicznego, nadpobudliwego, reagującego gwałtownie w oparciu o emocje a nie o spokojną chłodna kalkulację. Dla analityka natomiast to po prostu podniesiony poziom dopaminy i adrenaliny znacznie wykraczający poza zakres referencyjny i już. Podobnie jest w przypadku powiedzenia „krew nie woda” które w języku poetów określa stan ducha kogoś kto właśnie został trafiony przez Amora złotą strzałą z pełną gotowością do miłosnych poświęceń. Analityk natomiast na chłodno powie wystrzelony w kosmos poziom testosteronu u mężczyzn lub androgenów u kobiet i już. Tak to już jest z tą naszą krwią 😉

Analiza wyników badań krwi to podstawa

Prawdziwe badania nad składem krwi rozpoczęły się z początkiem XIX wieku i w pierwszej kolejności pozwoliły zróżnicować krew pod kątem jej grup. Dalsze odkrycia pozwalały już diagnozować choroby i szukać ich metod leczenia. Już wtedy dostrzegano, iż mówiąc dzisiejszym językiem krew jest takim naszym twardym dyskiem, gdzie zapisują się przebyte choroby oraz aktualny stan naszego zdrowia. Dziś nauka pozwala nam na dość dokładne i precyzyjne prześwietlenie naszego zdrowia w aspekcie kondycji naszej krwi. To ona odpowiada ze rozprowadzenie po naszym organizmie tych pożądanych rzeczy i ale także niestety i tych złych.

Szkolenia dietetyczne on-line

Dla współczesnej dietetyki analiza wyników badań krwi to obok dobrego i szczegółowego wywiadu żywieniowego absolutna podstawa do wdrożenia jakiejkolwiek skutecznej terapii. Z codziennej swojej praktyki w poradni BeWell mogę powiedzieć, że na dziś najbardziej kuleje profilaktyka. Profilaktyka rozumiana jako wykonywanie systematycznych badań swojego zdrowia w tym wykonanie podstawowej morfologii. Właśnie badania i analizy pozwalają w porę zareagować by nie dopuścić do konieczności głębszej ingerencji w nasz organizm.

Podczas naszych spotkań w ramach Akademii Zdrowia by Mauricz będę się starała przybliżyć Wam podstawowe zasady odczytywania wyników analiz, które otrzymujemy z laboratorium. Zdaję sobie sprawę, iż Internet jest przesycony informacjami w tym temacie. Niemniej jednak ja pomogę Wam (jak to się teraz modnie mówi) połączyć kropki.

Do zobaczenia na szkoleniu, 
Małgosia Ostrowska